Grupa rekonstrukcji historycznej
„Władcy Orientu”
Grupa Władcy Orientu odtwarza postacie żyjące w królestwie Jerozolimy w XII wieku.
Proponujemy obozowisko z 5 namiotami i 25 postaciami w historycznych strojach. Nasze wyposażenie, stroje i pokazy mają prawdziwe historyczne źródła (teksty, ikonografia, artefakty muzealne…) i komponenty (nie są to przebrania ani fałszywa broń/zbroje). Nasze walki to treningi z prawdziwymi uderzeniami, nie jesteśmy kaskaderami ani aktorami odgrywającymi sceny według scenariusza.
Nasza grupa składa się z miłośników historii, nauczycieli historii i archeologów.
Proponujemy pięcioczęściowy pokaz:
Wprowadzenie do kontekstu historycznego (przez nauczyciela historii): (10 minut) w naszych czasach pełnych zamieszania i stereotypów na trudne tematy (zderzenie cywilizacji? Chrześcijanie przeciwko muzułmanom?), nasza grupa wyjaśnia sytuację na początku XII wieku w Ziemi Świętej, która była bardziej kwestią geopolityczną niż religijną (pierwsza krucjata była „przeciwko” tureckiej blokadzie pielgrzymkowej, a nie przeciwko Arabom, Jerozolima została zdobyta na egipskich Fatymidach, którzy byli sojusznikami krzyżowców na początku „pielgrzymki zbrojnej”, wymiana kulturalna i handlowa pozostawała kluczowa…).
Wprowadzenie do postaci i ich wyposażenia:
Król, konetabl, rycerze, sierżanci, różni turkopole…
Pokaz ruchów wojskowych i taktyk:
Ściana tarcz, kwinkunksy, formacje przeciwko łucznikom, kawaleria…
Pojedynki w ciężkich zbrojach:
Techniki walki z lancami i pojedynki miecz+tarcz
Ceremonia pasowania na rycerza: Ceremonia, podczas której giermek staje się rycerzem po długim szkoleniu wojskowym. Otrzymuje i zakłada pełne wyposażenie wojskowe, przysięga przestrzegać kodeksu rycerskiego, otrzymuje rytualny policzek i musi udowodnić, że potrafi walczyć w pojedynku.
Dołącz do nas po hymnie weteranów pierwszej krucjaty na zdjęcia i więcej pytań (mówimy po angielsku, włosku i hiszpańsku) i dołącz do nas podczas całego festiwalu na nasze stałe warsztaty.
Broń i zbroje:
6 archetypowych strojów wojowników: krzyżowiec/rycerz frankijski, bizantyjski i krzyżacki sierżant, turkopole (arabscy i tureccy najemnicy), genueński kusznik…), liczne hełmy, broń i tarcze. Wszystkie wyposażenie jest wystawione i można je dotykać, przymierzać i nosić przez uczestników (pod ścisłym nadzorem naszych ludzi) do zdjęć, testów na żywo.
Łucznictwo:
Cały proces produkcji strzał, wprowadzenie do różnych grotów strzał i komponentów.
Malowanie historycznych tarcz:
Produkcja farb (jaja i pigmenty), płótno i malowanie na prawdziwej tarczy w pełnym rozmiarze (okrągłe lub normańskie tarcze).
Poliorcetyka:
Wprowadzenie do maszyn oblężniczych i wojennych (wieże oblężnicze, trebusze, katapulty).
Specyfika w porównaniu z innymi bardziej tradycyjnymi grupami:
Królestwo Jerozolimy jest rzadkim przykładem średniowiecznego państwa gromadzącego wiele narodów i religii: chrześcijanie „łacińscy” i „greccy”, muzułmanie, Żydzi, Arabowie, „Frankowie”, Turcy, Ormianie, Beduini, Kurdowie... Odtwarzamy tę szeroką różnorodność z oryginalnymi strojami cywilnymi i wojskowymi, rzadko spotykanymi w rekonstrukcjach historycznych lub średniowiecznych festynach. Skupiamy się na spotkaniach kulturalnych i wymianach w wczesnych XII-wiecznych państwach łacińskiego Wschodu.
Okres bezpośrednio po pierwszej krucjacie nigdy nie był odtwarzany we Francji, mimo że:
-
Jest to kluczowy moment w historii średniowiecza, a w dużej mierze nieznany publiczności.
-
Jest to temat mitów i fantazji, często wykorzystywany z powodów ideologicznych lub politycznych, albo po prostu przez przemysł filmowy.
-
Jest związany z naszym krajem i regionem, „Frankowie” byli większością w pierwszej krucjacie, a „Prowansalczycy” byli najliczniejsi wśród nich.
-
„Ziemia Święta” jest miejscem spotkań narodów i religii, walczyli, ale nauczyli się żyć obok siebie, uczyć się od siebie, adaptować i handlować.
Nie bierzemy udziału w średniowiecznych festynach, aby się przebierać lub odtwarzać całe stulecie (jak odtworzyłbyś XX wiek?).
Proponujemy dokładne treści historyczne, gromadzimy się, aby uczyć i dzielić się naszą wiedzą i badaniami z uczestnikami i innymi grupami na temat notorycznie mało znanego okresu historycznego i rzadko odtwarzanego tematu.
Nie wahaj się z nami skontaktować.